Nabídka přebytků rostlin

aktualizace nabídky bude provedena během března 2018
 

Ojednávejte na e-mail: mojcom@email.cz 

 

Nabídka obsahuje přebytky skalniček, trvalek, hajních rostlin, okrasných travin a kapradin. Všechny rostliny jsou zakořeněné v plastových kontejnerech. Substrát je složen ze směsi přesáté kamenité zeminy, někdy s přídavkem Ekogritu (drcený Liapor) nebo Zeolitu. U hajních rostlin, kapradin a u některých trvalek obsahuje substrát ještě díl kompostové zeminy, případně malý podíl rašeliny. Položky označené jako novinka jsou nové v mém sortimentu. Některé položky jsou k dispozici jen ve velmi omezeném množství. Ceny jsou v Kč za kus. Preferuji osobní odběr na zahradě dle domluvy nebo v den otevřených dveří 5.5.2018 (9-17h) Rostliny ale mohu poslat jako balík "do ruky" (platba převodem na účet nebo na dobírku). 

Obrázky některých nabízených rostlin jsou k dispozici po kliknutí na odkaz na konci seznamu.

 

Adiantum pedatum var.subpumilum (netík) množeno sporami 50.-

↑ 7-15cm, trsy. L svěže zelené, vodorovně rozprostřené, na zimu zatahují. Stín nebo polostín, vlhký vzduch, vlhčí humózní půda +Ca. Pěkná kapradinka do stinných skalek.

Alyssum saxatile ´Plenum´ (tařice skalní plnokvětá) množeno řízky 35.-

↑ 20-30cm, velké trsy. L podlouhlý, šedý. K zlatožlutý, plný! IV.-VI. (kvete o měsíc déle, než přírodní druh, pod masami květů není vidět olistění). Slunce-úpal, chudší kamenitá půda +Ca. Vhodná do kamenných zídek a štěrbin ve větších skalkách. Nesemení!

Androsace bisulca v.brahmaputrae (pochybek) množeno semenem 45.-

↑ 3-10cm, polštáře. L ochmýřený, K bílý až růžový se žl.očkem. Suché svahy a louky, sběr Tibet, Gyamda. Novinka!

Aquilegia canadensis ´Corbett´ (orlíček) množeno semenem 25.-

↑ 30cm, trsy, L zelené, K světle žluté, V. Slunce-polostín, propustná zahradní půda.

Arenaria gracilis (písečnice) množeno semenem 30.-

↑ 2-5cm, bochánky až malé koberce. L malý, zelený, K bílý V.-VI. Slunce, kamenité plošiny nebo svahy ve skalce s propustnou půdou, +Ca. Miniaturní, nenáročný druh původem z býv.Jugoslávie (Černá Hora). Novinka!

Arenaria kotschyana (písečnice) množeno semenem 25.-

↑ 5-10 (15) cm, menší koberce. L čárkovité, K bílé, dosti velké, V.-VI. Slunce, sušší propustná půda. Vhodná do štěrbin i na vyvýšené kamenité plošiny. Turecko.

Arisaema fargesii  množeno dceřinnými hlízkami 35.-

↑ do 55cm. L velký až 60x65cm, trojčetný, zelený. K krásný a nápadný, hnědý se světlými pruhy, VI.-VII. Tuto árónovitou rostlinu pěstujeme v plastových kontejnerech, které od dubna do října umísťujeme do polostínu a často zaléváme. Po zatažení kontejnery odneseme do chladného sklepa. Je mrazuvzdorná, hlízy možno sázet i do volné půdy 20 cm hluboko do normální, přes léto vlhčí, zahradní půdy, např.mezi rododendrony nebo do hajních partií. Raší velmi pozdě. Nabízené rostliny budou květuschopné za 1-2 roky.

Calamagrostis x acutiflora ´Overdam´ (třtina) množeno dělením 30.-

↑ 60 cm, v květu 100 cm, kompaktní vzpřímené trsy. L ozdobný, výrazně podélně krémově panašovaný. K úzké hnědavé laty VI.-VIII. Nenáročná tráva pro slunce nebo polostín a propustnou zahradní půdu. Dobře snáší sucho.

Campanula crispa (zvonek) množeno semenem 30.-

↑ 30cm, L zelené, lesklé, vejčitě srdčité v růžici. K bílý nebo modrý, asi 2,5cm v průměru. Slunce-polostín, propustná půda. Většinou dvouletý nebo monokarpický zvonek. Sběr Turecko (Tendurek). Novinka!

Campanula (Petkovia) orphanidea (zvonek) množeno semenem 30.-

↑ 5-10 cm, L šedozelený v růžici, bohatě kvete tm.fial.K na poléhavých lodyhách (V.-VI.). Plné slunce, chudá kamenitá zem, sucho. Monokarpický. Řecko.

Carex elata ´Aurea´(ostřice) množeno dělením 45.-

↑ 50-80 cm, vzpřímené neodnožující trsy. L široké do 8mm, raší šedozeleně, pak jsou žluté s tenkými zelenými, nepravidelnými podélnými pruhy. Žlutá barva je nejintenzívnější na plném slunci. Na podzim zelenají a hnědnou. Na jaře okrasná i květními klásky. Žádá trvale vlhké místo. Synonymum ´Bowles Golden´. Svítivě žlutý efekt v zahradě!

Carex flacca ´Bias´ (ostřice) množeno dělením 25.-

↑ 30cm, odnožuje, časem tvoří plošný porost. L šedomodrý s úzkým krémově žlutým pruhem. Slunce-polostín, vlhčeji. Nenáročná na půdní substrát.

Carex glaucoidea (ostřice) semenáčky ze samovýsevu 25.-

↑ 15-20 cm, trsy. L široký, leskle tmavozelený, K nevýznamný. Plně mrazuvzdorná širokolistá ostřice ze Sev.Ameriky. Polostín, propustná půda, snáší mírné sucho. Nenáročná.

Dianthus myrtinervius ssp.myrtinervius (hvozdík) množeno semenem z přírody 30.-

↑ 5-10 cm, koberce. L šedozelený, K růžový. Slunce, sušší skalní štěrbiny s propustnou půdou. Makedonie, Šar planina, skalnaté svahy.

Dianthus simulans (hvozdík) množeno semenem z přírody 40.-

↑ 5-10 cm, kompaktní polštáře 15-30 cm široké. L úzce čárkovité, pichlavé, šedozelené až olivově zelené. K velké, růžové, na krátkých lodyhách, V.-VII. Slunce, sušší propustná půda, kamenitá místa, štěrbiny. Sběr Bulharsko, Slavjanka 2100 m.n.m.

Dianthus x wherii (hvozdík) množeno řízky 35.-

↑ 3-6cm, malé polštáře. L šedozelený, na konci tupý, 1,5cm dlouhý. K něžně růžový, 2cm v ø, V. Slunce, sušší propustná půda, +Ca.

Dictyolimon macrorrhabdos množeno semenem 40.-

↑ 5cm, v květu 25cm, velmi ozdobné růžice namodrale zelených L s mramorovou kresbou. K v klasu, nepříliš ozdobný (připomíná habitem statici). Pochází z centrální Asie (Pákistán). Slunce, suchá chudá kamenitá půda. Vhodný pro skalničkový skleník.

Disporopsis pernyi množeno dělením 35.-

↑ 40-50 cm. Rostlina připomíná stálezelený kokořík. Kvete bíle na jaře. Polostín až stín, vlhčí humózní půda, zimní kryt listím.

Dracocephalum paulsenii (včelník) množeno semenem z přírody 50.- 

↑ 5-15cm, velmi kompaktní trsy až polštáře. L peřenodílné, zelené, na spodu bíle plstnaté, K fialově modré na jaře. Slunce, propustná sušší půda. Sběr Kyrgystan, Pamir 3200m, alpinské louky. Novinka!

Epimedium fargesii (škornice) množeno dělením 40.-

↑ 15-20 (30) cm, trsy. L zelený, tuhý, pilovitě ostnitý, stálezelený. K fialový na jaře, během léta občas opakuje. Polostín-stín, humózní vlhčí půda, zimní kryt listím. Čína. U mne dobře roste.

Epimedium pinnatum ssp.colchicum (škornice) množeno semenem 25.-

↑ 20-30cm, časem vytvoří hustý porost, neboť odnožuje. L ozdobný, tm.zelený, na podzim až hnědavý, za mírnějších zim stálezelený. K jasně žlutý v řídkých hroznech, IV.-V. Polostín, humózní, středně vlhká půda, ale přizpůsobí se i sušší kamenité půdě. SV Turecko, Kavkaz, podrost borových a dubových lesů. Nenáročná, snese i suchý stín.

Erigeron multiradiatus (turan) množeno semenem z přírody 30.-

↑ 20-60cm, trsy. L zelený, K fialový, terč žlutý, připomíná astru (hvězdnici). Sběr Kyrgystan, Tian-Shan 3800 m.n.m, subalpínské louky a stráně, lesní okraje. Novinka!

Erigeron radicatus (turan) množeno semenem z přírody 40.-

↑ 5cm, polštáře. L šedý, čárkovitý, K bílý, 2cm v průměru. Odklon od slunce, skalní štěrbiny s východní orientací, +Ca. Sběr USA-Wyoming 2710 m.n.m. Novinka!

Geranium sanguineum (kakost krvavý) množeno dělením 25.-

↑ 5-15 cm, poléhavé porosty. L dlanitý, tm.zelený, K karmínově červený, 3-4cm v průměru, V.-VII. Slunce, chudá, suchá, propustná půda, +Ca. Nenáročný, odolný kakost roztroušeně rostoucí i na moravských stepích.

Geranium subcaulescens (kakost) množeno semenem 40.-

↑ 5-10 cm, malé polštáře. L okrouhlý, zelený až sivý. K sytě karmínový, velký, V.-VIII. Slunce, chudá, sušší písčito-kamenitá půda s obsahem vápna. Balkán, východní Středozemí. Sběr Makedonie, Mavrovo, 1900 m.n.m, alpínské louky. Stále žádaná skalnička s atraktivními květy!

Glaucium fimbrilligerum množeno semenem z přírody 35.-

↑ 30-60cm, vzpřímené trsy. L ozdobný, laločnatý, zubatý, modrošedý. K sytě žlutý. Slunce, sucho, propustná půda. V přírodě roste na suchých svazích a pouštích! Krátkověká rostlina z příbuzenstva máku. Sběr Kyrgyzstán. Novinka!

Globularia bisnagarica (koulenka) množeno semenem z výměny 30.-

↑ 5 cm, v květu až 30 cm, trsy. L tm.zelený, K světle fialově modrý. Slunce, sušší propustná půda. Roste na kamenitých místech v Přímořských Alpách. Někdy uváděna jako Globularia vulgaris.

Globularia nudicaulis (koulenka) množeno semenem z výměny 30.-

↑ 5 cm, v květu 20-30 cm, trsy. L dlouze řapíkatý, tm.zelený, K hlávky do 3 cm široké, světle fialově modré, V. Slunce nebo lehký odklon, propustná, sušší hlinito-kamenitá půda. Roste ve střední a jižní Evropě na travnatých kamenitých místech. Zimní kryt za silnějších holomrazů.

Hellborus lividus ´Variegatus´ (čemeřice) množeno semenem ze samovýsevu 50.-

↑ 30cm, L tm.zelený, krémově bíle stříkaný, kožovitý. K sv.zelený. Polostín, ochrana před zimním sluncem, propustná zahradní půda. U nás spolehlivě zimovzdorná. Pestrolistá rarita, novinka!

Heuchera rubescens var.versicolor (dlužicha) množeno semenem z přírody 40.-

↑ 30 cm, trsy. K světle růžový, V.-VI. Polostín, propustná hlinitopísčitá půda. Zóna 4. Sběr USA-Colorado 3690 m.n.m. Novinka!

Hosta ´Alakazaam´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80.-

↑ 20-25cm (malá), L úzký, zvlněný, zelený s krémově žlutým okrajem, K levandulový. Polostín, vlhčí propustná hlinitá půda. Novinka!

Hosta ´Baby Blue Eyes´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60.-

↑ 20-25cm (malá), ploché trsy. L modrý, srdčitý, K sv.levandulový. Polostín, vlhčí propustná hlinitá půda. Novinka!

Hosta ´Curly Fries´ (bohyška, funkie) množeno dělením 130.-

↑ 25-30 cm, trsy. L velmi úzký, tuhý, silně zvlněný, žlutozelený, později vybledající až do krémové. K sv.levandulový na dlouhých stvolech. Polostín, Polostín, propustná vlhčí zahradní půda. Pěkná ve vyšších nádobách. Raritní bohyška teprve nedávno zavedená do kultury.

Hosta ´Feather Boa´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50.-

↑ 15cm, K až 50cm (malá-mini), trsy. L žlutý, později zelenožlutý, kopinatý, na okraji mírně zvlněný. K výrazně fialový s tmavými pruhy v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda. vlhčeji. Malá hosta vhodná do přistíněných skalek a na obruby.

Hosta ´Hush Puppie´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60.-

↑ 15-20cm (malá), L malý, srdčitý, šedozelený s krémově žlutým lemem, K levandulový. Polostín, vlhčí propustná hlinitá půda. Pěkný, rychle rostoucí hybrid s krví Hosta venusta.

Hosta ´Cheatin Heart´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60.-

↑ 20cm (malá), malé kompaktní trsy. L oválný, zlatožlutý, později během léta žlutozelený, mírně zvlněný. K levandulový v polovině léta. Polostín, normální zahradní půda.

Hosta ´Island Charm´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70.-

↑ 15-25cm (malá), L srdčitý, krémově žlutý až bílý, nepravidelné zelené okraje, řapíky a stvoly růžové. K levandulový. Polostín, normální zahradní půda. Novinka!

Hosta ´Kitty Cat´ (bohyška, funkie) množeno dělením 40.-

↑ 3-10 cm, malé trsy. Trpasličí (mini) bohyška s malými zelenými L. K fialový s bělavým hrdlem. Polostín až stín, propustná humózní zem, vlhčeji. Miniaturka vhodná do nádob. Jedná se o zelenou mutaci kultivaru ´Cat´s Eye´.

Hosta ´Lime Fizz´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60.-

↑ 15-25cm (malá), L tm.zelený, tenký bílý zvlněný okraj. K levandulový. Slunce-polostín, normální zahradní půda. Novinka!

Hosta ´Little Red Rooster´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50.-

↑ 15-25cm. Malá bohyška s úzkými zelenými L, které mají unikátně tmavě purpurově vybarvené řapíky. K světle šeříkový, lodyhy načervenalé. Polostín až stín, propustná humózní zem, vlhčeji.

Hosta ´Little Wonder´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70.-

↑ 10-20cm (malá). L malé, tm.zeleném okraj žlutý, později krémový. K fialový. Polostín, propustná humózní zem, vlhčeji. Dobře rostoucí „malý zázrak“.

Hosta ´Shiny Penny´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70.-

↑ 15-20cm (malá), L srdčitý, leskle zlatý, později světle zelený. K fialový. Polostín, propustná humózní půda. vlhčeji.

Hosta sieboldii ´Kabitan´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50.-

↑ 15cm (K 35cm), malé trsy. L zvláštně žlutý se zelenými okraji, podlouhlý (16x4cm). K fialový v létě. Polostín až stín, normální zahradní půda. Malá funkie atraktivního vzhledu.

Hosta venusta typ ´Moegi-Fukurin-Akikaze´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80.-

↑ 5-20cm (malá-mini), kompaktní trsy. L tm.zelený, kopinatý, K sytě fialový s purpurovou trubkou v létě. Polostín, propustná humózní půda. vlhčeji. Malá skalková bohyška s krásně zbarveným květem na nízkém stvolu. Novinka!

Hosta ´Yakushima Mizu´ (bohyška, funkie) množeno dělením 40.-

↑ 15cm (K 25cm), malé trsy. L tm.zelený, lesklý, 7,5x2,5 cm. K levandulový v pozdnějším létě. Polostín až stín, normální zahradní půda. Malá funkie vhodná do skalek a nádob.

Hosta ´Yellow Polka Dot Bikini´ (bohyška, funkie) množeno dělením 8x 130.-

↑ 35-45cm (střední), L zelený s bílou linkou mezi centrem a širokými, jasně žlutými okraji, které se později mění ve žlutozelené. K bledě levandulový. Slunce-polostín, vlhčí propustná hlinitá půda. Sport kultivaru ´Striptease´. Novinka!

Kaufmannia brachyanthera množeno semenem z přírody 45.-

↑ 15-20cm, trsy. L dlouze řapíkatý, okrouhle ledvinitý, zdvojeně zubatý, zelený. K v okolíku, úzký, sv.žlutý. Polostín až stín, vlhčí humózní půda. Pochází ze střední Asie, kde roste v lesích a stinných skalách. Synonymum Cortusa semenovii. Novinka!

Koeleria cenisia (smělek) množeno dělením 25.-

↑ 10 cm, tvoří kompaktní šedozelené drny, z nichž vyrůstají nápadná válcovitá květenství na 30-40 cm stéblech. Slunce-polostín, normální propustná půda. V přírodě roste na vysokohorských loukách v Alpách (hlavně Savojské a Přímořské Alpy, Švýcarsko). Pěkná horská travička, která není plevelivá!

Lathyrus latifolius ´Albus´(hrachor) množeno semenem 25.-

↑ až 2 m. L zelený, zpeřený, zakončený úponky. Popínavá rostlina s bílými květy od konce V. do VIII.. Slunce-polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda.

Panicum (Dichanthelium) clandestinum (proso) množeno dělením 25.-

↑ 50-120 cm, trsy. Okrasná tráva se širokými, kopinatými L, které jsou zelené, na podzim se barví do zlatova. Vzdušné květenství od V. do IX. Slunce-polostín, vlhčí propustná půda, -Ca. Snáší ale i sušší a chudší půdy, na kterých je nižší. Pochází z východu Sev.Ameriky, u nás je spolehlivě zimovzdorná.

Paronychia dichotoma (stříbřenka) množeno semenem 40.-

↑ 5-15cm, ploché ježaté trsy do 25 cm šířky. L šedozelený, velmi úzký, na podzim se probarvuje do oranžova. K žlutý v bohatých květenstvích na koncích výhonků se objevuje v létě. Slunce, chudá propustná půda, snese i extrémní sucho. Pochází ze Skalistých hor. Tato nenáročná, plně zimovzdorná rostlina je zatím vzácnou raritou! Novinka!

Petrocoptis pyrenaica ´Alba´ množeno semenem 35.-

↑ 5-15cm, L šedomodrozelený, K bílý podobný silence, V.-VII. Slunce, propustná chudší a sušší kamenitá půda. Novinka!

Phlox amplifolia ´Christine´ (flox) množeno dělením 30.-

↑ kolem 100 cm, vzpřímené trsy. K růžový v latách, vonný, kvete v létě. Polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Trvalka, která netrpí padlím a udržuje si pěkné olistění i přes léto.

Phlox subulata ´Leuchstern´ (plamenka) množeno řízky 30.-

↑ 10-15cm, větší polštáře. K růžový, IV.-V. Slunce-lehký polostín, propustná půda.

Potentilla hyparctica ´Nana´ (mochna) množeno semenem 30.-

↑ 5-10cm, kompaktní trsy. L dlanitý, trojčetný zelený se stříbřitým nádechem (ochmýřený). K žlutý koncem jara. Polostín nebo alespoň odklon od poledního slunce, středně vlhko, v zimě sucho. Velmi pěkná mochna z Arktidy.

Primula angustifolia (prvosenka) množeno semenem z přírody 40.-

↑ 2-5 cm, miniaturní trsy. L silný, čárkovitě kopinatý, malý, zelený. K téměř přisedlý, jasně růžově fialový se žlutým hrdlem. Polostín, chladné místo s vlhkou humózní půdou. V zimě sušeji. V těchto podmínkách není u nás příliš choulostivá. Endemit USA (Colorado, okrajově i N.Mexiko a Idaho), kde roste na vlhkých kamenitých travnatých svazích na slunci, také v alpínské tundře či těsně pod hranicí lesa. Sběr Colorado, 4115 m.

Primula marginata (prvosenka lemovaná) množeno řízky nebo dělením

Všechny kultivary kvetou III.- IV. Stanoviště na slunci nebo v lehkém odklonu, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sázejí se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře rostou v travertinu.

´Earl Bolton´ 40.-

↑ 5-10cm, malé trsy. L v růžicích, šedý až šedozelený, zubatý. K světle fialově růžový, pozdnější (IV.).

´Mauve Mist´ 40.-

↑ 10-15cm, trsy. L silné, jemně zubaté, pomoučené v růžicích. K fialové s bílým okem v bohatých květenstvích, jemně voní.

´Typ2´ 40.-

↑ 5-10cm, malé trsy. L zelený, zubatý. K levandulově modrý. Dobře roste.

Primula spectabilis (prvosenka) množeno semenem z přírody 30.-

↑ 5-15cm, trsy. L v růžici, namodrale zelený. K růžový na jaře. Spáry na odklonu od slunce nebo v polostínu, propustná kamenitá humózní půda, v době vegetace vlhká, v zimě sucho. Endemit jižních vápencových Alp v Itálii, sběr na Tremalzu.

Primula vulgaris (prvosenka) semenáče ze samovýsevu 20.-

↑ 5-10 cm, trsy. L v přízemní růžici, obvejčitý, se svraskalým povrchem, zelený. K až 3 cm v průměru na kratších stopkách, světle žlutý, v ústí oranžový, III.-IV. Polostín, vlhčí propustná půda. Snáší dobře i sucho.

Primula x pubescens ´Berninae´ (prvosenka) množeno řízky 40.-

↑ 5-10 cm, trsy. L zelený, K červený s očkem (?) V. Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Primula x pubescens ´Beverly White´ (prvosenka) množeno řízky 40.-

↑ 5-10 cm, trsy. L zelený, K světle žlutý, později blednoucí téměř do bílé, V. Bohatě kvete. Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Primula x pubescens ´Crimson Velvet´ (prvosenka) množeno řízky 40.-

↑ 5-10 cm, trsy. L zelený, lehce zoubkovaný v růžicích, K tmavě fialově červený s bílým okem, V. Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Primula x pubescens ´Freedom´ (prvosenka) množeno řízky 40.-

↑ 5-10 cm, trsy. L zelený, lehce zoubkovaný v růžicích, K fialový, V. Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Primula x thomasiana (prvosenka) množeno řízky 40.-

↑ 5 cm, L zelený, lehce zoubkovaný v růžicích, K sytě růžový, V. Slunce-polostín, propustná půda +Ca. Hybrid P.hirsuta x P.integrifolia.

Pulsatilla dahurica (koniklec) množeno semenem 30.-

↑ 25-40cm, trsy. L zelený, bohatě dělený, K modrofialový, středně velký. Slunce nebo lehký odkon, propustná půda. V přírodě roste na travnatých svazích na východě Sibiře a v Koreji. Mladé rostliny. Novinka!

Rhodohypoxis baurii (růžový) množeno dceřinými hlízkami 30.-

↑ 5-10cm, trsy. L trávovitý, šedozelený, na zimu zatahuje. K růžový, V.-VII.(IX.). Slunce-polostín, propustná, v době vegetace vlhčí půda s obsahem rašeliny (-Ca). Nejlépe pěstovat v ploché míse a přezimovat v chladné místnosti nebo ve sklepě s teplotou kolem +5ºC. Dobře roste a kvete.

Rhodohypoxis baurii (červený) množeno dceřinými hlízkami 40.-

↑ 5-10cm, trsy. L trávovitý, šedozelený, na zimu zatahuje. K červený, V.-VII.(IX.). Slunce-polostín, propustná, v době vegetace vlhčí půda s obsahem rašeliny (-Ca). Nejlépe pěstovat v ploché míse a přezimovat v chladné místnosti nebo ve sklepě s teplotou kolem +5ºC. Atraktivní kultivar.

Saxifraga kolenatiana (lomikámen) množeno semenem z přírody 30.-

↑ 5-10cm, květy 15-30 cm, polštáře až trsy. L kožovitý v zelených růžicích, na okrajích s vápencovou inkrustaci, na koncích špičatý. K v květenstvích na červenohnědých stoncích, růžově červený, V.-VI. Lehký odklon od slunce, propustná kamenitá půda. Kavkaz. Novinka, mladé rostliny!

Saxifraga ´Henri Rousseau´ (lomikámen Kabschia) množeno řízky 40.-

↑ do 5cm, polštářky zelených L v růžicích. K velké světle žlutý, III.-IV. Odklon od slunce nebo polostín, propustná půda, středně vlhko.

Saxifraga ´Riveslea´ (lomikámen Kabschia) množeno řízky 40.-

↑ 5cm, kompaktní, pomalu rostoucí polštářky šedozelených L v pěkných růžicích. K menší, růžově fialové, III.-IV. Odklon od slunce nebo polostín, propustná půda, vlhčeji.

Sedum sarmentosum (rozchodník) množeno dělením 20.-

↑ 5-10 cm, koberce. L obkopinatý, špičatý, sv.zelený. K žlutý ve větveném vrcholíku. V.-VII. Polostín až stín, propustná kamenito-humózní půda.

Sempervivum pitonii (netřesk) množeno dělením 20.-

↑ 3cm, květ 12-20cm. L v měkké růžici o ø až 5cm, chlupatý, šedozelený s tmavě purpurovou špičkou. K světle žlutý. Slunce, sucho, hlavně v zimě, propustná půda. Roste ve východních Alpách na hadci. Pozor na zimní mokro!

Sempervivum ´Red Devil´ (netřesk) množeno dělením 20.-

↑ 3cm (v květu 10-15) cm, L v růžici, na okrajích jemně chlupatý, tmavě bordově červený. K růžový v létě. Slunce, propustná půda. Novinka!

Thymus x citriodorus ´Silver Queen´ (mateřídouška) množeno řízky 35.-

↑ 10-15cm, kompaktní keřík do 30 cm šířky. L drobný, oválný, tmavě zelený s bílým okrajem, K drobný, růžovofialový, V.-VI. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá půda. Novinka!

Townsendia leptotes ´Jeanie´ množeno semenem 35.-

↑ 3cm, malé trsíky. L úzký, šedozelený, K levandulový se žl.středem, IV.-V. Slunce, sušší propustná půda. Kompaktní selekce. Novinka! 

Uvularia grandiflora (uvulárie) množeno dělením 60.-

↑ 20-50 cm, trsy. L sv.zelený, v létě zatahuje, raší až v IV.. Bohatě kvete žlutými, zvonovitými, až 5cm dlouhými K v IV-V. Polostín, mírně humózní půda. Toleruje vápnité i kamenitější půdy a přechodný přísušek. Hajní rostlina ze Sev.Ameriky.

Veronica armena (rozrazil) množeno semenem 30.-

↑ 5-10 cm, koberce, L zelený, jehličkovitý, K sytě modrý v IV.-V. Slunce, propustná půda, sucho.

Vinca herbacea (brčál bylinný) množeno dělením 25.-

↑ 5-10 cm. L kopinatý až eliptický, zelený na dlouhých šlahounech, na zimu zatahuje. K sytě fialovomodrý, až 3 cm v ø, na jaře. Slunce, propustná sušší půda, +Ca. Roste na Balkánu až po jižní Slovensko a v Malé Asii. Stepní druh. Vzácný!

 

pereny.rajce.idnes.cz/nabidka_rostlin_leto-podzim_2017/#

 

Dodatek:

Nymphaea ´Pygmaea Helvola´ (leknín) množeno dělením 90.-

Miniaturní leknín pro hloubku vody 15-30cm, tedy pro mělká jezírka a větší nádoby. Na hladině má menší listy a během léta světle žluté květy o průměru až 5cm. Vyžaduje plné slunce. Pěstuji ho v plastovém koši naplněném živnou půdou. Na zimu rostlinu přemístím do kbelíku s vodou a uchovávám v chladném tmavém sklepě, který nepromrzá. Zpět na venkovní stanoviště přenáším v dubnu. Rostliny jsou zasazeny v kontejneru.