Nabídka přebytků okrasných rostlin léto-podzim 2019

Objednávejte prosím na e-mail: mojcom@email.cz 

Nabídka obsahuje přebytky skalniček, trvalek, hajních rostlin, okrasných travin a hlíznatých rostlin. Všechny rostliny jsou zakořeněné v plastových kontejnerech. Substrát je složen ze směsi přesáté kamenité zeminy s přídavkem Ekogritu (drcený Liapor) nebo Zeolitu. U hajních rostlin, kapradin a u některých trvalek obsahuje substrát ještě díl kompostové zeminy (listovky), u rostlin nesnášejících vápno i malý podíl rašeliny. Položky označené jako novinka jsou nové v mém sortimentu. Některé položky jsou k dispozici jen ve velmi omezeném množství. Ceny jsou v Kč za kus. Preferuji osobní odběr rostlin. Zaslání poštou je možné, posílám jako „balík do ruky“, je možné poslat i jako „balík na poštu“, který je o něco levnější. Upřednostňuji platbu převodem na účet. Předání objednaných rostlin je také možné ve dnech 12. a 13.10.2019 u hotelu Skalský dvůr poblíž obce Lísek na Vysočině. V tyto dny se zde v době od cca 10 do 12h koná prodejní burza rostlin, na níž lze sehnat spoustu zajmavých rostlin, vč.rarit. 

 

L = list, K květ

 

Fotografie některých nabízených rostlin:

pereny.rajce.idnes.cz/rostliny_nabidka_leto_2019/

 

Achillea tomentosa ´Aurea´ (řebříček) množeno dělením 30 Kč

do 5cm, květy 10-15cm, polštáře. L šedozelené, jemně dělené, ochmýřené. K zlatožluté v plochých chocholících o průměru až 8cm, V.-VIII. Slunce-polostín, propustná půda +Ca. Nenáročný a přizpůsobivý, dobře snáší sucho. Novinka!

Allium cyathophorum (česnek) množeno semenem 35 Kč

15-20cm. L úzké, zelené, K v menším květenství, růžovofialové, VI. Slunce, propustná půda, nenáročný.

Allium senescens ´Huteri´ (česnek) množeno dělením 35 Kč

10cm, květy 15-20cm, trsy. Listy trávovité, zelené. Květy tmavě růžové v kulovitém květenství, VII.-IX. Slunce, sucho, propustná půda, +Ca. Pěkný skalkový česnek s letní dobou květu. Novinka!

Andryala aghardii množeno semenem 30 Kč

10-15cm, trsy. L kosodélníkovité, šedé. K žluté, podobné malému jestřábníku, 2.pol.VI. Slunce, chudá kamenitá půda +Ca, sucho.

Anemone blanda (sasanka) množeno hlízkami ze samovýsevu 30 Kč

10cm, L dlouze řapíkaté, hluboce dělené, trojčetné, tm.zelené. Raší v předjaří, koncem jara zatahuje. K velké, tmavě modrofialové, III.-IV. Hlízky se sází do hloubky 5-7cm do lehčí propustné půdy s obsahem humusu. Má ráda chráněná teplejší místa pod korunami opadavých stromů. Za silných holomrazů je vděčná za kryt listím. Zjara potřebuje vlhko. V přírodě roste nejčastěji na skalnatých místech a ve světlých lesích v jižní části Balkánu až po Libanon a Kavkaz v nadmořských výškách do 2000 m. Hlízy jsou v kontejnerech, vyraší až v předjaří!

Anemone nemorosa (sasanka hajní) množeno dělením oodenků

Všechny kultivary sasanky hajní se sázejí do polostínu a mírně humózní, zjara vlhké půdy. Kvetou v dubnu. Koncem jara nebo v létě zatahují, raší až v březnu nebo na začátku dubna. Oddenky jsou zasázeny v kontejnerech, vyraší až začátkem jara.

´Amelia´ 50 Kč

15cm, odrůda typu Bracteata s poloplnými květy, které se vyznačují množstvím úzkých roztrhaných zelených lístků, některé jsou bíle panašované, směrem ke středu květu přibývá bílé barvy. Fascinující, dobře rostoucí, ale zatím vzácná odrůda. Novinka!

´Deisterglut´ 50 Kč

10-15cm, L tm.zelené, po vyrašení zvláštně hnědočerveně zabarvené, K bílý, na rubu růžovofialový pruh. Vzácná odrůda! Novinka!

´Green Crown´ 125 Kč

10-15cm, K bílé protkané nazelenalými žilkami. Střed květu je po rozkvětu hustě vyplněn zelenými lístky. Ke konci kvetení vyrůstá ve středu K pohárek bílých K, které se v úplném závěru kvetení mohou barvit do narůžovělého odstínu. Velmi atraktivní, vzácná odrůda. Novinka!

´Green Dream´ 75 Kč

10-15cm, K bílé, někdy nepravidelně zelenavě, při dokvétání i narůžověle probarvené, ve 2 vrstvách, mezi nimiž vyrůstají zelené lístky. Atraktivní, stále poměrně vzácná odrůda. Novinka! Omezené množství!

´Lehna´ 190 Kč

10-15cm, K plný, bílý, některé plátky jsou kávově zbarvené, nebo až narůžovělé. Jedna z nejhezčích odrůd, roste ale pomalu, proto je vzácná. Mimořádná nabídka, která se bude opakovat až za několik let! Novinka!

´Vestal´ 45 Kč

15cm, K zářivě bílý, plný, podobný biedermeierské růžičce. Rozkvétá dosti pozdě v dubnu a kvete déle než jednoduché kultivary. Mylně se zaměňuje se sortou ´Pleniflora´. Dobře roste a kvete.

Antennaria umbrinella (kociánek) množeno semenem 30 Kč

5cm, roste pomalu. L stříbřitě šedoplstnaté. K bělavé na krátkých lodyžkách. Odklon od slunce, propustná, středně vlhká půda. Vhodný do miniskalek. Pochází z vysokých poloh západu Sev.Ameriky. Omezené množství!

Anthyllis monatana (úročník) semenáčky ze samovýsevu 35 Kč

10-15cm, drnovitě rostoucí polokeřík. L šedě hedvábně chlupaté, jemně zpeřené, K růžově červené v hustých stěsnaných hlávkách, V.-VI. Slunce, sušší propustná půda +Ca. V přírodě roste od Pyrenejí přes Alpy a Apenniny po Balkán a jižní Karpaty v nadmořských výškách do 2500m, nejčastěji na skalnatých a travnatých svazích. Novinka! Omezené množství!

Aquilegia canadensis ´Corbett´ (orlíček) množeno semenem 25 Kč

30cm, trsy, L zelené, K světle žluté, V. Slunce-polostín, propustná zahradní půda.

Arabis scopoliana (huseník) množeno semenem z přírody 30 Kč

5-12cm, malé polštáře. L v růžicích, zelené, K bílé na jaře (V.). Slunce hlavně ráno a večer, přes poledne toulavý stín, šterkovitá humózní vlhčí půda, +Ca. Sběr Bosna, Vranica 2100 m.n.m, alpínské louky. Novinka!

Arenaria balearica (písečnice) množeno dělením 30 Kč

1cm, květy 5cm, přitisklé polštáře. L velmi drobné, oválné, sytě zelené. K drobné bílé na jaře. Stín nebo polostín, vlhčí propustná půda. Za tuhých holomrazů může vymrzat. Nejlépe roste na zastíněných travertinových skalkách. Endemit Baleár, Korsiky a Sardinie, kde roste až po nadmořskou výšku 1400m. Novinka! Omezené množství!

Arenaria brevipetala (písečnice) množeno semenem z přírody 45 Kč

5-8cm?, L jehlicovité, zelené, K bílé. Vysokohorský druh z alpínských luk a šterkovitých míst. Sběr China, Sichuan, Garze 4500m.n.m. Novinka! Omezené množství!

Arenaria kotschyana (písečnice) množeno semenem 25 Kč

5-10 (15) cm, menší koberce. L čárkovité, K bílé, dosti velké, V.-VI. Slunce, sušší propustná půda. Vhodná do štěrbin i na vyvýšené kamenité plošiny. Turecko.

Arenaria montana (písečnice) semenáče ze samovýsevu 30 Kč

10-15cm, polštáře široké až kolem 30cm. L našedle zelené na poléhavých lodyhách. K velké, čistě bílé 1,5-2 cm v ø, V. Slunce, propustná půda.

Arisaema fargesii množeno dceřinnými hlízkami 30 Kč

do 55cm. L velké až 60x65cm, trojčetné, zelené. K krásné a nápadné, hnědé se světlými pruhy, VI.-VII. Tuto árónovitou rostlinu pěstujeme v plastových kontejnerech, které od dubna do října umísťujeme do polostínu a často zaléváme. Po zatažení kontejnery odneseme do chladného sklepa. Je mrazuvzdorná, hlízy možno sázet i do volné půdy 20 cm hluboko do normální, přes léto vlhčí, zahradní půdy, např.mezi rododendrony nebo do hajních partií. Raší velmi pozdě. Nabízené rostliny jsou silné, květuschopné.

Arnica montana (prha) množeno semenem 30 Kč

5cm, v květu 20-50cm. L zelené, eliptické v přízemní růžici. K 5-8 cm v ø, žlutooranžové na lodyhách začátkem léta. Slunce-polostín, vlhčí hlinitá půda s obsahem rašeliny. Zimní kryt. V přírodě roste na horských loukách a vřesovištích, u nás např. na Šumavě, v Jeseníkách a Beskydech. Léčivka!

Aster ericoides var. prostratus ´Snow Flurry´ (hvězdnice) množeno dělením 40 Kč

10-15cm, poléhavý keřík. L úzký, zelený. K ve velkém množství, drobné, bílé se žl. středem. IX.-X.(XI.) Rostliny v květu připomínají poprašek sněhu. Lehký polostín, normální propustná půda. Dobře snáší sucho. Cenná astra pozdní dobou květu.

Athyrium niponicum ´Pictum´ (papratka) množeno dělením 50 Kč

30-40cm, trsy. L kovově šedozelené s červenavě nachovým vřetenem a žilnatinou, na zimu zatahuje. Polostín nebo stín, humózní vlhká, mírně kyselá půda, chladné místo. Silné rostliny. Módní rostlina - stříbrné kapradí.

Calandrinia scottsbergii množeno semenem 30 Kč

7cm, L v růžicích masité, zelené, až 3,5cm dlouhé. K oranžové, V.-VI. Slunce, sucho, kamenitá půda. Suchý zimní kryt. Ve skalce krátkověká, ale dobře dává semena, která mohou klíčit i po 4 letech. V přírodě roste v horách Jižní Ameriky.

Campanula hawkinsiana (zvonek) množeno semenem z přírody 45 Kč

5-12cm, trsy s poléhavými lodyhami. L zelené, malé, široce vejčité až okrouhlé, K široce zvonkovité, 1-2cm, sytě modrofialové, na rubu světlé, až bělavé, kvete v létě. Slunce, sušší kamenitá půda, ochrana proti zimnímu mokru. V přírodě roste na sutích a skalách různých hornin, nejčastěji na hadci (serpentinit), vzácněji na vápenci. Sběr Greece, Pindos, Katara pass 1700m.n.m. Novinka!

Campanula orbelica (zvonek) množeno semenem z přírody 40 Kč

5-10cm, v květu až 15cm, L podlouhlé, zelené v růžici, mnoho velkých dlouhých zvonků tmavě modré barvy. Odklon od slunce nebo polostín, nejlépe severní nebo východní svah s propustnou přiměřeně vlhkou propustnou půdou. V zimě suchý kryt. Krásný dvouletý nebo monokarpický zvonek. Často uváděn jako poddruh Campanula alpina. Toleruje vápník v půdě. Sběr Romania, Bucegi 2000 m.n.m., alpínské louky. Novinka!

Carex glaucoidea (ostřice) semenáče ze samovýsevu 25 Kč

15-20cm, L široké, leskle tmavozelené. Polostín, propustná půda, snáší mírné sucho. Omezené množství!

Coluteocarpus vesicaria množeno semenem z přírody 35 Kč

5-15cm, polštáře. L zelené, čárkovitě kopinaté s malými zuby, K bílé, podobné huseníku, III.-IV. Po odkvětu velmi nápadné ozdobné nafouklé šešulky. Plné slunce, sucho, plošiny s chudší propustnou půda. V přírodě roste v horách severní části Blízkého východu až po Kavkaz v nadmořských výškách 1500-3300m na suchých skalnatých svazích. Novinka!

Di Dianthus microlepis var.degenii (hvozdík) množeno semenem z přírody 35 Kč

5-8cm, kompaktní polštáře. L šedomodré, úzké, K jednotlivé, růžové V.-VI. Slunce nebo lehký odklon, sušší

kamenitá půda. Sběr Bulgaria, Pirin, 2100 m n.m, kamenité svahy.

Dianthus tymphresteus (hvozdík) množeno semenem z přírody 35 Kč - už je vyprodán

kolem 5cm, kompaktní polštáře, L našedle zelené, K růžové s červenými skvrnami. Slunce, propustná půda. Sběr Greece, Pyrgos 2100 m.n.m, alpínské kamenité louky. Novinka! Omezené množství!

Dicentra canadensis (srdcovka) množeno dělením 45 Kč

20-30cm, trsy, L šedozelené, jemně zpeřené (kapradinovité), křehké, raší brzy na jaře a koncem jara zatahuje. Zbytek roku přečkává v malých žlutých kulovitých hlízkách. K bílá podlouhlá srdíčka v hroznech, IV. Polostín až stín, humózní, středně vlhká půda. Lesní rostlina východní části Severní Ameriky (Kanada). V současné době je ve vegetačním klidu.

Dictamnus albus var. albiflorus (třemdava) semenáče ze samovýsevu 35 Kč

60-100cm, solitérní vzpřímený keřík. L tuhé, zelené. K velké, bílé v bohatých hroznech. VI.-VII. Slunce, teplo, propustná půda +Ca, snese značné sucho. Celá rostlina silně aromaticky voní, při práci s rostlinou používejte rukavice! V zimě nadzemní části usychají. Semenáče jsou sbírané v bezprostředním okolí bíle kvetoucí rostliny, ale ještě nekvetly, takže nemohu zaručit, že budou 100% bílé. Ale pravděpodobnost bílých K je velmi vysoká.

Edraianthus glisicii (modroušek) množeno semenem z přírody 55 Kč

5-10cm, malé trsy, L tmavě našedle zelené, na okrajích brvité, K jednotlivé, velké, dlouhé, modrofialové, V. Sběr na kolmých vápencových skalách a teráskách na přistíněných místech (nejčastěji severovýchodní expozice), Makedonia, Tara pass 1800 m.n.m. Ve skalce potřebuje podobné místo, jako v přírodě, nesnáší úpal! Nádherný modroušek! Atraktivní novinka!

Edraianthus pilosulus (modroušek) množeno semenem z přírody 45 Kč

2-5cm, trpasličí polštáře, L drobné, na horní straně hustě chlupaté, K velké, fialově modré, na jaře. Odklon od slunce, nejlépe severovýchodní svahy skalky bez odpoledního slunce, kamenitá půda s trochou humusu. V přírodě roste mezi malými drny trav na skalních římsách, sutích a ve spárách vápencových skal. Podobný E.serpyllifolius. Sběr Makedonia, Durmitor 2100m.n.m. Novinka!

Edraianthus tarae (modroušek) množeno semenem z přírody 55 Kč

10-15cm, trsnatá rostlina, L čárkovité, zelené, K čistě bílé, jemně brvité, až 6cm dlouhé v 2-6 květých hlávkách na jaře. Druh vápencových skal, vyhledává chladné štěrbiny bez poledního a odpoledního slunce. Velmi vzácná novinka sbíraná v Makedonii, Tara pass 1800 m.n.m.

Edraianthus vesovicii (modroušek) množeno semenem z přírody 45 Kč

2-8cm, kompaktní polštářky, L zelené, čárkovité, K velké 3-5cm, v hlávkách, fialově modré, k okrajům tmavší, kvete později na jaře. Slunce, sucho, jižně orientované vápencové skály, římsy a sutě. Sběr Makedonia, Prokletie, 2300 m.n.m. Novinka!

Epimedium pauciflorum (škornice) množeno dělením 60 Kč

10-15 cm, trsy. L malé, zelené, někdy načervenalé, více méně stálezelené, na okrajích silně zubaté. K bílé až bledě růžové, konec III.-zač.V. Dosti přizpůsobivý druh, nejlépe prospívá v polostínu a propustné vlhčí humózní půdě. Sucho toleruje. Pochází z čínského Sichuanu, kde rost v nadmořských výškách 1600-2000 m. Pěkná malá škornice, vhodná i do přistíněné skalky.

Eranthis hyemalis ´Grünling´ (talovín) výběr semenáčů ze samovýsevu 40 Kč - už je vyprodán

10 cm, v předjaří raší zelené palmovité listy, které během jara zatahují. K žluté s nepravidelnými zelenými pruhy, II.-III. Polostín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná hajní rostlina. Novinka! Omezené množství.

Erinus sp. (prostrate form) (nemléč) semenáčky ze samovýsevu 35 Kč

5cm, drobné trsíky. L zelené, zubaté, K drobné, růžové, V.-VI. Slunce až lehký polostín, propustná půda, vhodný do štěrbin a sutí. Za holomrazů může omrzat. Není dlouhověký, zpravidla 2-4 letý, na stanovišti se udržuje samovýsevem. Vzácná drobná forma. Novinka! Omezené množství.

Eriogonum ovalifolium (Wellington Form) (eriogonum) množeno semenem z přírody 55 Kč

5-10cm, květy do 20cm, kompaktní polštáře. L šedé, K kulovité, pestré, obsahují žlutou, červenou, růžovou a smetanovou barvu. Nejlepší a nejpestřejší forma! Slunce, propustná sušší půda. Sběr USA-Utah 1740 m.n.m. Mimořádná nabídka, která se již nemusí opakovat!

Erysimum roseum (trýzel) množeno semenem z přírody 40 Kč

5cm, L tm.zelené, jazykovité v růžici, K téměř přisedlé, růžové, vonné, IV.-V. Slunce, sušší propustná půda. Krátkověká skalnička. Synonymum Cheiranthus roseus. Sběr China, Sichuan, Lanlushan, Garze 4500m.

Erythronium tuolumnense ´Pagoda´ (kandík) množeno dělením cibulí 45 Kč

25-40cm, L velké, leskle zelené s vyniklou žilnatinou, raší brzy na jaře, koncem jara zatahuje. K žluté, 2-3cm v ø, zpravidla po 2-3 na stvolu, nicí, konce okv.lístků zahnuté zpět, IV.- zač.V. Polostín, propustná, humózní, středně vlhká půda. Na zimu kryt listním. Dlouhé bělavé cibule bez ochranné slupky (vytažené z půdy mohou vyschnout!) se sází v IX.-X. cca 10cm hluboko. Kříženec amerických druhů E.tuolumnense a E.revolutum ´White Beauty´. Silné rostliny ve větších kontejnerech, na jaře květuschopné.

Ficaria ´Brazen Hussy´ (orsej) semenáčky ze samovýsevu 40 Kč

10cm. L lesklé, čokoládově hnědé. K sytě žluté, jednoduché, III.-IV. Skvělý kontrast listů a květů! Polostín, propustná vlhčí půda s obsahem humusu. Koncem jara zatahuje. Omezené množství!

Gentiana acaulis ´Renate´ (hořec) množeno dělením 40 Kč

10-15cm, kompaktní polštáře. L menší zelené, K středně velké, nádherně tmavě hořcově modré se zelenými skvrnami v hrdle, na krátkých stoncích, IV.-V., velmi bohatě kvete. Odklon od slunce nebo lehký polostín, dobrá propustná, středně vlhká zahradní půda neutrální nebo mírně vápnitá. Super krásný modrý hořec.

Geranium ´Sabani Blue´ (kakost) množeno dělením 60 Kč

40cm, trsy. L velké, tm.zelené, dělené. K velké, sytě modré s tm.fialovými žilkami, IV.-V. (po červnovém seříznutí odkvetlých lodyh může koncem léta remontovat). Slunce nebo polostín, propustná živná půda, toleruje sucho. Do skalky sice příliš velký, ale je to jeden z nejkrásnějších kakostů posledních let! Kříženec G.libani ssp.jubatum x G.ibericum. Novinka! Omezené množství!

Geranium phaeum ´Springtime´ (kakost) množeno dělením 45 Kč

30-45cm, v květu až 60cm, trsy. L dlanité, zjara velmi ozdobné - zelené, uprostřed krémové s vínově červeným mramorováním. K menší, tm.fialové koncem jara. Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Dobře snáší občasné sucho. Okrasný hlavně listem na jaře.

Geranium ´Terre Franch´ (kakost) množeno dělením 45 Kč

45cm. L zelené, podobné G.renardii. K velké, modré, žilkované, V.-VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Bohatě kvetoucí, sucho tolerující kříženec G.platypetalum x G.renardii.

Globularia stygia (koulenka) množeno dělením 35 Kč

3cm, nízké polštářky až koberce. L tm.zelené, lžícovité, stálezelené v růžicích. K téměř přisedlé, světle modré v kulovitých hlávkách na jaře. Slunce, propustná sušší kamenitá půda, +Ca. Krýt při silných holomrazech. Pochází z Řecka. Omezené množství!

Gypsophila sp. (šater) množeno semenem z přírody 30 Kč

2-5cm, velmi nízká rostlina, K růžové. Sběr Kyrgyzstan, Pamir 3600m.n.m, rulové sutě. Novinka! Omezené množství!

Haberlea rhodopensis (haberlea) množeno dělením 45 Kč

5-15 cm, husté trsy. L vejčitě kopinaté, tm.zelené v růžicích, stálezelené. K modrofialové, V.-VI. Šikmé až kolmé štěrbiny otočené k severu, polostín až stín, propustná vlhčí humózní půda, +Ca. Bulharsko, Řecko. Silné rostliny. Omezené množství!

Hacquetia epipactis (hvězdnatec čemeřicový) množeno dělením 35 Kč

10-20cm, trsy. L dlanité, svěže zelené. K drobné žluté, květenství podepřeno 5-8 výraznými hvězdovitě rozloženými listeny žlutozelené barvy, (III.)-IV.-(V.) Hajní rostlina, polostín-stín, humózní vlhká, ale propustná půda. Omezené množství!

Helichrysum retortoides (slaměnka) množeno dělením 45 Kč

10cm, kompaktní rozvětvený keřík. L malé, podlouhle eliptické, svrchu zelené, jen lehce plstnaté, na rubu stříbřitě bíle plstnaté. Poupata vyrůstají na koncích olistěných větviček, jsou postupně růžová, zdobí rostlinu dlouho, asi měsíc. K 2-3 cm v průměru, lesklé, bílé se žlutými terči, na rubu růžové až karmínové, konec V.-VI. (v jihoafrické přírodě IX-XII). Suché části květů jsou ozdobné ještě dlouho po odkvětu. Odklon od poledního slunce, propustná kamenitá půda. Její mrazuvzdornost je kolem -20 ºC. Zimní kryt proti dešťům a silnějším holomrazům lze doporučit. Pochází z Lesotha, kde roste na strmých svazích Dračích hor v nadmořských výškách 2200 až 3350 m. Obývá kamenité pastviny a štěrbiny skal. Zimy v její domovině jsou suché se slabou vrstvou sněhu. Z domoviny je zvyklá na chladnější, vlhčí a větrná léta. U mne se jeví jako nenáročná, plně zimovzdorná rostlina. Omezené množství!

Hepatica nobilis (jaterník podléška) semenáčky ze samovýsevu 40 Kč

10-15 cm, L trojčetné, zelené. K středně modré, III.-IV. Nenáročná hajní rostlina do polostínu a propustné, mírně humózní půdy. Mírné sucho toleruje. Omezené množství!

Hieracium pilosella ´Niveum´ (jestřábník) množeno dělením 30 Kč

↑do 5cm, květ 10cm, koberce. L výrazně stříbřitě šedý, kopinatý v růžici. K jednotlivý, světle žlutý, V.-VIII. Slunce, chudá písčitá nebo kamenitá půda neutrální nebo slabě kyselé reakce. Nenáročný, velmi dobře snáší sucho! Množí se nadzemními odnožemi. Novinka! 

Hosta ´Cookie Crumbs´ (bohyška, funkie) množeno dělením 90 Kč

5-10cm, K až 20 cm trsy. L malé, srdčité, zelené, široký krémový okraj. K světle purpurové v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pěkný a zajímavý sport ' Tiny Tears', Vhodná do nádob, koryt nebo suťového záhonu. Miniaturní bohyška. Omezené množství!

Hosta ´Country Mouse´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80 Kč

10cm, K 45cm. L okrouhle srdčité, modrozelené s bílým okrajem. K levandulové. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Trpasličí bohyška do skalek a do nádob.

Hosta ´Cracker Crumbs´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80 Kč

10cm, K 30cm. L zvlněné, hráškově zelenožluté s tenkým tmavě zeleným okrajem. K levandulové. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Trpasličí bohyška do skalek. Omezené množství!

Hosta ´Feather Boa´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50 Kč

15cm, K až 50cm (malá-mini), trsy. L žluté, později zelenožluté, kopinaté, na okraji mírně zvlněné. K výrazně fialové s tmavými pruhy v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Malá hosta vhodná do přistíněných skalek a na obruby. Dobře roste. Omezené množství!

Hosta ´Golden Oriole´ (bohyška, funkie) množeno dělením 100 Kč

30-40cm, trsy. L kopinaté, zvlněné, jasně žluté, později zelenožluté. K levandulové. Polostín, normální zahradní půda. Pěkná v nádobách. Novinka!

Hosta ´Hush Puppie´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80 Kč

15-20cm (malá), L malé, srdčité, šedozelené s krémově žlutým lemem, K levandulové. Polostín, vlhčí propustná hlinitá půda. Pěkný, rychle rostoucí hybrid s krví Hosta venusta. Poslední, ale krásně narostlý kus!

Hosta ´Cherish Sport´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

10cm, K 20cm, malé trsy. L malé, zaoblené, zelené. K purpurové, drobné, uprostřed léta. Polostín, propustná humózní půda. vlhčeji. Použití do nádob nebo na přední okraj skalky, roste dosti pomalu. Zelená mutace ´Cherish´ s pěknými okrouhlými listy. Novinka! Omezené množství!

Hosta ´Imp´ (bohyška, funkie) ) množeno dělením 130 Kč

5-10cm, K 20-25cm, malé trsy. L malé, 5x3cm, srdčité, tm.zelené s tenkým nepravidelným krémově žlutým okrajem, který je mírně zvlněný. K nachové. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Použití do nádob a na skalky. Krásná miniaturka.

Hosta ´Inaho´ (bohyška, funkie) množeno dělením 100 Kč

15-20cm, malá bohyška se zelenými, v období rašení žlutě žíhanými, oválně kopinatými, mírně zvlněnými L.

K fialové, VIII.-IX. Polostín až stín, propustná humózní zem, vlhčeji. Omezené množství!

Hosta ´Little Maddie´ (bohyška, funkie) množeno dělením 130 Kč

5-10cm, malé trsy. L malé, vejčité, základ listu krémově bílý, ale list je silně drobně postříkaný světle, později až tmavě zeleně (zpočátku dominuje spíše krémová, později zelená barva). K fialové. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Zvláštní, sběratelsky cenná miniaturka do nádob.

Hosta ´Mikawa-no-Yuki´ (bohyška, funkie) množeno dělením 100 Kč

40cm, střední trsy. L kopinaté, pevné, s výraznými žilkami, šedozelené, na rubu bělosivé. K světle levandulové na konci léta. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Hybrid H.kikutii x H.longipes. Novinka! Poslední kus!

Hosta ´Shining Tot´ (bohyška, funkie) množeno dělením 90 Kč

3-6cm, květy do 15cm, malé kompaktní trsy. L velmi malé, leskle zelené, K levandulové v létě. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pomalu přirůstající mini funkie. Poslední kus!

Hosta ´Strawberry Banana Smothie´ (bohyška, funkie) množeno dělením 190 Kč

35cm, střední trsy. L dosti velké, na jaře jasně žluté s červenými řapíky, přes léto spíše zelenožluté. K levandulové. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Chránit před poledním sluncem, spaluje listy! Krásná bohyška. Novinka! Poslední kus!

Hosta ´Sun Mouse´ (bohyška, funkie) množeno dělením 130 Kč

15-20cm, malé trsy. L malé, kulaté, žluté, během léta spíše žlutozelené. K levandulové, VI.-VII. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a nádob. Pro lepší vybarvení listů je vhodné stanoviště s ranním sluncem. Novinka! Jen velmi omezené množství!

Hosta ´Tiny Tears´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

3-6cm, květy do 15cm, velmi malé kompaktní trsy. L zelené, velmi drobné, srdčité. K levandulové zač.léta. Polostín až stín, normální vlhčí zahradní půda. Jeden z nejmenších výběrů H.venusta pro malé stinné skalky a nádoby. Poslední 2ks!

Hosta ´Tortifrons´ (bohyška, funkie) množeno dělením 130 Kč

15-25cm, malé, velmi pomalu rostoucí trsy. L velmi úzké, tmavě zelené, mohou být i trochu pokroucené. K levandulové, IX.-X. U mne nejpozději kvetoucí bohyška. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a nádob. Sběratelsky cenná. Novinka! Jen velmi omezené množství!

Hosta ´Twist of Lime´ (bohyška, funkie) množeno dělením 80 Kč

15-20cm, malé, husté, rychle rostoucí trsy. L menší, kopinaté, na jaře žluté s tenkým zeleným okrajem, během léta se žlutá barva mění v krémově zelenavou. Bohatě kvete sytě fialovými K v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a na okraje stinnějších záhonů. Novinka!

Hypericum olympicum ´Citrinum´ (třezalka) množeno semenem 30 Kč

10-20cm, opadavý keřík. L malé, vejčité, šedozelené na vzpřímených lodyhách, na jejichž koncích jsou citronově žluté květy s nápadnými tyčinkami. Kvete bohatě a dlouho, od konce V. po celé léto. Slunce, sušší propustná půda. Novinka! Barvu nemohu zaručit na 100%. Základní druh kvete zlatožlutě.

Chasmanthium latifolium ´River Mist´(plochoklásek) množeno dělením 60 Kč

50cm, trsy. Tráva s širokými zelenými, výrazně krémově bíle pruhovanými L a s ozdobnými klasy z plochých obilek. Polostín, propustná, středně vlhká půda. Vhodná mezi menší bohyšky a kapradiny. Synonymum Uniola. Roste pomaleji a je nižší, než základní druh. Rarita! Omezené množství!

Chrysanthemum weyrichii (kopretina) množeno dělením 40 Kč

10-15cm, skupiny růžic až podušky. L masité, dělené, leskle zelené. K velké růžové se žl.terčem, VI. Slunce-polostín, chladnější, středně suchá místa ve skalce. Nenáročná.

Inula ensifolia ´Goldammer´ (oman) množeno dělením 40 Kč

10-15cm, nízká, kompaktní odrůda se zlatě žlutými K od VI. do IX. Slunce, sušší propustná půda +Ca. Omezené množství!

Iris kerneriana (kosatec) množeno semenem 30 Kč

20-60cm, vzpřímené trsy. L úzké, zelené. K štíhlé, bílo-žluté (krémově bílé s jasně žlutými znaky), na lodyze má až 3 květy. Kvete začátkem léta. Slunce - polostín, dobrá propustná, zjara vlhčí půda. V přírodě roste na severovýchodě Turecka v řídkých borových lesích a suchých křovinách. Mladé rostliny, příští rok ještě nepokvetou. Novinka!

Jeffersonia diphylla ´Alba´ množeno dělením 95 Kč - již není k dispozici - vyprodáno

20-40cm, trsy. L na dlouhém, tenkém řapíku, skládá se ze dvou přisedlých oválných až ledvinovitých zelených listů. Bílé sasankovité K se objevují současně s listy v III.-IV. Polostín až stín (v předjaří snese i více slunce), propustná lehká vlhčí humózní půda. Typická hajní rostlina. V přírodě roste na východě USA a Kanady do 800 m.n.m. na vlhčích místech ve světlých listnatých lesích, i na vápenci. Novinka! Omezené množství!

Koeleria cenisia (smělek) množeno dělením 20 Kč

10cm, tvoří kompaktní šedozelené drny, z nichž vyrůstají nápadná válcovitá květenství na 30-40cm stéblech. Slunce-polostín, normální propustná půda. V přírodě roste na vysokohorských loukách v Alpách (hlavně Savojské a Přímořské Alpy, Švýcarsko). Pěkná horská tráva, která není plevelivá! Omezené množství.

Lathyrus latifolius ´Albus´(hrachor) množeno semenem 25 Kč

až 2m. L zelené, zpeřené, zakončené úponky. Popínavá vytrvalá rostlina s bílými květy od konce V. do VIII.. Slunce-polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Omezené množství!

Lilium pumilum (lilie) množeno semenem 40 Kč

až 60cm. L čárkovité ve spodní části lodyhy, K na koncích lodyh, turbanovité, zářivě oranžově červené, V.-VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda, zjara vlhčí. Východoasijský druh travnatých horských stanovišť a lesních okrajů do nadmořské výšky 2600m. Krásná, vzácně pěstovaná lilie. Roční semenáčky, v kontejnercích min po 2ks. Novinka! Vzácně nabízená lilie!

Linum punctatum ssp.pycnophyllum (len) množeno semenem z přírody 40 Kč

5-10cm, trpasličí rostlina s drobnými sivozelenými nahuštěnými L na poléhavých lodyhách, K velké, modré. Slunce, sušší propustná půda. Sběr Greece, Pyrgos, skalnaté svahy v nadmořské výšce 1900m. Novinka!

Mandragora officinarum (mandragora lékařská, pokřín) množeno semenem 60 Kč

10-20cm, růžice až trsy. L tm.zelené, vejčité, svraštělé v růžici. V létě zatahuje. K sv.fialové až bělavé, zvonkovité, 2-3cm v ø, III.-IV. Plody žluté. Slunce, kyprá propustná živnější půda, zjara vlhčí. Zimní kryt, spolehlivě zimuje v hlubokém kontejneru ve studeném skleníku. Kořen může dorůst do hloubky 1m a tvarem připomíná lidské tělo. Jedovatá rostlina používaná v magii. V přírodě hlavně v Řecku a jižní Itálii na kamenitých půdách, úhorech a okrajích polí a cest. Novinka!

Moltkia petraea (modřinka skalní) množeno semenem z přírody 45 Kč

20-30cm, polokeřík. L úzké, tmavozelené, šedě plstnaté. K jasně modré, zpočátku i narůžovělé, drobné v hroznech, V.-VII. Slunce, sucho. Sběr Biokovo, 800 m.n.m.

Oenothera minima (pupalka) množeno semenem 25 Kč

10cm, malé trsy. L podlouhlé, zelené, v zimě i načervenalé. K malé žluté po celé léto. Slunce-polostín, propustná hlinitopísčitá půda. Jedna z nejmenších pupalek, sama se vysévá. Omezené množství!

Oxytropis rishiriensis (vlnice) množeno semenem 30 Kč

10-15cm, trsy. L zpeřené, šedozelené, ochmýřené, K fialové v hlávkách, V. Slunce nebo lehký odklon, sušší propustná kamenitá půda. Jedna z nejsnadnějších vlnic. Pochází z Japonska, někdy bývá řazena jako poddruh O.campestris.

Penstemon hirsutus var. pygmaeus (dračík) množeno semenem 30 Kč

10-15cm, kompaktní trsy. L tmavě zelené, K světle fialové, uvnitř bílý, VI.-VII. Slunce-polostín, normální propustná půda, dosti tolerantní k suchu. Nenáročný.

Penstemon hirsutus var.pygmaeus ´Albus´ (dračík) množeno semenem 35 Kč

10cm, kompaktní trsy. L sytě zelené, K bílé, VI.-VII. Slunce-polostín, normální propustná půda, dosti tolerantní k suchu. Nenáročný.

Penstemon nitidus (dračík) množeno semenem z přírody 50 Kč

10-15cm, trsy. L šedomodré, až 10cm dlouhé a 2,5cm široké, obkopinaté. K jasně světle nebesky modré (fantastická barva!), kolem 1,5 cm dlouhé v hroznech. Kvete na jaře. Plné slunce, sušší propustná půda s jemnou žulovou drtí. V přírodě roste na travnatých místech. Sběr USA, Montana, 1920m.n.m. Novinka! Omezené množství!

Penstemon procerus var.formosus (dračík) množeno semenem 35 Kč

5-10cm, malé polštáře. L drobné, zelené, K malé, zářivě světle blankytně modré v hroznovitých květenstvích, kvete na jaře (2.pol.V.-zač.VI.). Slunce (i polostín, zde ale méně kvete), propustná hlinitokamenitá půda. Krásný, malý a nenáročný dračík do skalních spár a na menší suťové plošiny. Někdy se pěstuje i pod chybným názvem P.pulchellus. Novinka!

Petrocoptis pyrenaica ´Alba´ množeno semenem 30 Kč

5-15cm, L šedomodrozelené, K bílé, podobné silence, V.-VII. Slunce, propustná chudší a sušší kamenitá půda. Již jen omezené množství!

Phlomis angustissima (sápa) množeno semenem z přírody 35 Kč

15-35cm, husté trsy, L bíle vlnaté, vroubkované, K velké, zlatožluté, konec V.-VI. Slunce, sušší propustná písčitá půda. Sběr Turecko, Dirmil Pass, suché kamenité svahy v 1800m.n.m.

Phlomis kotschyana (sápa) množeno semenem z přírody 35 Kč

15-30cm, velmi husté trsy, polokeř. L bíle vlnaté, vroubkované, 2-6 cm dlouhé. K žluté v přeslenech, konec V.-VI. Slunce, nejlépe východní svahy s odklonem od poledního a odpoledního slunce, skalní štěrbiny s propustnou chudší půdou, +Ca. Turecko, slunné kopce, sutě.

Phlox subulata ´Leuchstern´ (plamenka) množeno řízky 30 Kč

10-15cm, větší polštáře. L zelené, K růžové, IV.-V. Slunce-lehký polostín, propustná půda. Omezené množství.

Phuopsis stylosa (křížatka) ) množeno dělením 35 Kč

10-20 cm, tvoří řídké trsy poléhavých lodyh, rozrůstá se na větší plochu. L zelené, úzce kopinaté v přeslenech po 6-7. K růžovo fialové ve velkých kulatých hlávkách, V.-VI. Slunce-lehký polostín, sušší propustná kamenitá půda. Pochází z Kavkazu. Syn. Crucianella stylosa.

Phyteuma sp. (zvonečník) množeno semenem z přírody 40 Kč - momentálně nedostupný

5-7cm, malé trsy. L okrouhlé, leskle tm.zelené. K asi modré. Neurčený zvonečník sbíraných v Dolomitech. Asi odklon od slunce, propustná, mírně vlhká půda, v zimě sušeji. Novinka!

Plantago asiatica ´Variegata´ (jitrocel) množeno semenem 25 Kč

10cm, trsy. L ozdobné, široce vejčité, zelené, nepravidelně bíle proužkované až strakaté, K z okrasného hlediska nevýznamné. Slunce-polostín, normální propustná půda. Na stanovišti se udržuje samovýsevem. Má léčivé účinky (léčba vředů, šťáva zmírňuje následky včelího bodnutí). Raritka pro sběratele zvláštností.

Polypodium vulgare ´Glomeratum´ (osladič) množeno dělením 50 Kč

15-30cm, trsnatá skalní kapradina s ozdobnými zelenými L, které jsou často na koncích vidličnatě rozvětveny. Polostín až stín, půda propustná, mírně vlhká s obsahem humusu. Je nenáročná, snáší i občasný přísušek. Omezené množství!

Potentilla dickinsii (mochna) množeno semenem 30 Kč

jen do 5cm, kompaktní trsíky. L leskle tm.zelené, na rubu stříbřitě šedé. K žluté 1,5 cm v průměru. Slunce, propustná půda, dobře roste v travertinu. Japonsko.

Potentilla hyparctica ´Nana´ (mochna) množeno semenem 30 Kč

5-10cm, kompaktní trsy. L dlanité, trojčetné zelené se stříbřitým nádechem (ochmýřené). K žluté koncem jara. Polostín nebo alespoň odklon od poledního slunce, středně vlhko, v zimě sucho. Velmi pěkná, nenáročná mochna z Arktidy.

Primula daonensis (prvosenka) množeno semenem z přírody 35 Kč

5-15cm, trsy. L v růžici, namodrale zelené. K sytě růžové s bílým hrdlem na jaře (IV.). Spáry na odklonu od slunce nebo v polostínu, propustná kamenitá humózní půda, v době vegetace vlhká, v zimě sucho. Jižní vápencové Alpy, sběr Croce Domini, 1900 m.n.m.

Primula hirsuta (prvosenka) množeno semenem z přírody 35 Kč

5-10cm, trsy. L zelené v růžici, na okrajích zubaté, K růžové s bílým očkem na jaře. Slunce nebo lehký odklon, propustná, vlhčí štěrková půda -Ca. Sběr Alpy.

Primula x pubescens (prosenka) množeno semenem 30 Kč

10-15 cm, trsy. L zelené, K v různých barvách v květnu (některé už letos kvetly, u těchto je barva popsána na štítku, nejčastější jsou odstíny fialové a krémové barvy). Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Rhodohypoxis baurii množeno dceřinými hlízkami 50 Kč

5-10cm, trsy. L trávovité, šedozelené, na zimu zatahuje. Květy červené, V.-VII.(IX.). Slunce-polostín, propustná, v době vegetace vlhčí půda s obsahem rašeliny (-Ca). Nejlépe pěstovat v ploché míse a přezimovat v chladné místnosti nebo ve sklepě s teplotou kolem +5ºC. Atraktivní kultivar. Omezené množství.

Rohdea japonica (debřička) množeno dělením 120 Kč

30-40cm, husté vázovité trsy až 60cm v průměru, narůstá pomalu. L kožovité, kopinaté, stálezelené v růžici, až 50cm dlouhé a kolem 5cm široké. K bělavě krémové, nepříliš ozdobné na zač.léta v hustém krátkém klasu, více méně ukrytém mezi listy. Nápadné červené bobule na podzim. Polostín až stín (snese i hluboký stín), nejlépe humózní, spíše těžší půda. Je ale nenáročná, toleruje ale i lehčí půdy a suchý stín. Ve velmi suché půdě jí ale zasychají konce listů, stejně tak mohou být stálezelené listy poškozovány silnými holomrazy. Pochází z jihozápadní Číny a Japonska, kde roste nejčastěji ve vlhkých lesích v nadmořských výškách do 1700m. U nás je plně zimovzdorná, jen za silných holomrazů lze doporučit kryt. Někdy se jí říká „stálezelená Hosta“. Staré rostliny jsou pýchou každého sběratele rarit. Pravděpodobně je jedovatá. Prý má zajišťovat nesmrtelnou lásku… Tuto v Evropě vzácně nabízenou trvalku lze pěstovat i jako rostlinu pokojovou. Novinka!

Salvia quezelii (šalvěj) semenáčky ze samovýsevu 35 Kč

10-15cm, kompaktní trsy. L našedle zelené, jemně ochmýřené, podélně prohnuté, na okrajích zubaté. K velké bílé s růžovofialovou skvrnou, VI. Slunce, sušší propustná půda. Málo známý endemit Turecka (Bolkar Dag). Novinka! Omezené množství!

Saponaria ´Rosenteppich´ (mydlice) množeno řízkováním 35 Kč

10cm, rozsáhlé polštáře. L tm.zelené, K velké, růžové, V.-VI., velmi bohatě kvete. Slunce, sušší propustná půda. Vhodná nad zídky a na velké plošiny. Málo známý kříženec S.ocymoides a S.x olivana. Poslední kus!

Saxifraga granulata ´Flore Pleno´ (lomikámen zrnatý) množeno dělením 40 Kč

5cm, v květu 15-20cm, trsy. L zelené, přes léto zatahuje, raší opět na podzim. K bílé, plné, V.-VI. Polostín, propustná humózní, na jaře vlhčí půda. Zvláštní! Omezené množství!

Saxifraga luteoviridis (lomikámen sekce Kabschia) množeno semenem 35 Kč

do 5cm, K světle zluté po 3-18, IV.-V. L v malých úhledných růžicích o ø až 3,5 cm. Odklon od slunce nebo polostín, propustná půda +Ca, vlhčeji. Dobře roste v travertinu, vápencových skal.štěrbinách a v korytě.

Scutellaria nana var.saphirina (šišák) množeno semenem z přírody 40 Kč

5-12cm, nízké trsy až koberce, časem až 75cm do šířky. L našedle zelené, malé, K sytě modré na vzpřímených lodyžkách VI.-VIII. Slunce, sušší kamenitá půda (nejlépe žulová drť). Krásný endemit USA - Nevada,

1890 m.n.m.

Scutellaria suffrutescens ´Texas Rose´ (šišák) množeno semenem 35 Kč

15-20cm, kompaktní trsy. L malé, šedozelené, K výrazně růžově červené od VI. do X. Slunce-polostín, dobře propustná, středě živná sušší půda. Pochází z Mexika, potřebuje dobrý zimní kryt, není totiž 100% zimovzdorná, zejména jí vadí střídání mokra a silnějších holomrazů.

Sedum (Prometheum) pilosum (rozchodník) množeno semenem 30 Kč

3cm, za květu 5-8 cm, malé bochánky. L tučné v husté, téměř kulovité růžici podobné netřesku, zelené, na konci často nahnědlé. K růžové v hustém vrcholíku, V.-VI. Slunce, sušší propustná kamenitá půda. Monokarpická rostlina do miniskalkek. M.Asie, Kavkaz.

Sempervivum ´Red Delta´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

5cm, květy 15-20cm, skupiny větších, masitých růžic vínově červené barvy s kontrastními špičkami. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný. Novinka!

Senecio resedifolius (starček) množeno dělením 40 Kč

5-15 cm, trsy. L tm.zelené, K zlatožluté. Slunce - polostín, propustná půda.

Seseli gummiferum (sesel) množeno semenem 30 Kč

většinou do 60cm, trsy. L namodrale stříbrné, velmi jemně dělené. K v okolících bílé až bledě růžové, VI.-IX. Slunce, sušší propustná půda. Dvouletka nebo krátkověká trvalka po odkvětu vytvoří semena a většinou uhyne. Tato nápadná a zajímavá mrkvovitá rostlina roste v přírodě ve východní Evropě na Krymu a kolem Egejského moře na skalnatých horských svazích a na vápencových útesech v nadmořské výšce do 1000 m.n.m.

Speirantha convallarioides („čínská konvalinka“) množeno dělením 60 Kč - vyprodáno

10-20 cm, zvolna se rozrůstající trsy až koberce. L široce kopinaté, tuhé, stálezelené. K bílé, IV.-V., v hroznu asi 15 silně vonných květů. Polostín-stín. Roste v Číně v listnatých lesích až do nadmořské výšky 3000m. Plně zimovzdorná. Omezené množství!

Symphiandra wanneri množeno semenem 30 Kč

10-20cm, L tmavě zelené. K 3 cm dlouhé, zvonkovité, sytě fialové, V.-VI. Slunce-polostín, sušší propustná půda +Ca. Monokarpická. Balkán.

Teucrium halacsyanum (ožanka) množeno semenem 30 Kč

10-15cm. L zelené, okrouhlé až široce vejčité, vroubkované, hedvábně vlnaté. K růžově fialové v hustých klasech v létě. Slunce, sušší propustná půda. V přírodě roste na skalnatých svazích v západním Řecku. Novinka!

Townsendia leptotes ´Jeanie´ množeno semenem 30 Kč

3cm, malé trsíky. L úzké, šedozelené, K levandulové se žl.středem, IV.-V. Slunce, sušší propustná půda. Kompaktní selekce.

Trollius ircuticus (upolín) množeno semenem 40 Kč

30cm, v květu 60-80cm, trsy. L ozdobné, dlanitě dělené, matně zelené, K miskovitého tvaru s nápadnými vztyčenými tyčinkami, oranžové začátkem léta. Polostín, vlhká až mokrá hlinitá humózní půda. Vhodný na okraje rybníčků. Krásný a vzácný druh ze Sibiře.

Veronica teucrium ´Royal Blue´ (rozrazil) množeno dělením 40 Kč

30-40cm, trsy. L zelený, K sytě hořcově modrý v kláscích, bohatě kvete v V.-VI. Slunce nebo lehký polostín, propustná, spíše chudší vápnitá půda. Nenáročný, tolerantní k suchu.

Veronica ´Trehane´ (rozrazil) množeno dělením 45 Kč

5-15cm, nižší skalkový rozrazil zařazovaný k V.prostrata, V.teucrium, V.spicata nebo V.austriaca. Vyniká svítivě žlutými L zjara, přes léto jsou zelenožluté. K modré na jaře. Polostín, normální propustná půda. Krásný kontrast žlutých L a modrých K. Vzácná rarita! Omezené množství!

Vinca minor 'Azurea Flore Pleno' (barvínek) množeno dělením 30 Kč

10 cm, plazivé zakořeňující lodyhy. L stálezelené, K modré, plné! Nenáročný, přizpůsobivý, nejlépe polostín a vlhčí propustná půda.

Viola doerfleri (violka) množeno semenem z přírody 40 Kč

2-10cm, trsy. L zelené, krátce chlupaté, vejčité až skoro okrouhlé, jen,1-2cm dlouhé. K velké až 2cm, modrofialové až fialové s malou žlutou skvrnou ve středu, V.-VI. Odklon od poledního slunce, nejlépe šterbiny a sutě na východních svazích skalky s propustnou, v době vegetace přiměřeně vlhkou půdou. Sběr Greece, Kajmackalan, 2100 m.n.m, skalnaté svahy. Novinka!

Viola selkirkii ´Variegata´ (violka) semenáčky ze samovýsevu 25 Kč

2-5 cm, velmi malé trsy. L vejčitě eliptické, tm.zelené s bohatou stříbrnou kresbou, na rubu nachové. K drobné, růžově fialové na jaře. Slunce-polostín, propustná humózní půda, středně vlhko. Někdy uváděna pod názvem Viola variegata.

Zinnia acerosa (ostálka, pouštní cínie) množeno semenem z přírody 55 Kč

10-20cm, dřevnatějící polokulovitý polokeřík. L čárkovité, až 2cm dlouhé, šedozelené. K bílé, někdy až světle žluté, střed žlutý, někdy až purpurový, kvete velmi dlouho a bohatě (IV.?-X.). Plošiny na plném slunci, teplo, sucho, propustná, raději výživnější půda. Snese mráz kolem -20 ºC, nemá ale ráda mokré zimy. Roste na JZ USA na vápnitých písčitých nebo štěrkovitých půdách a suchých skalnatých svazích v nadmořských výškách 700-1900m. Sběr USA, Nové Mexiko, 930 m.n.m. Novinka!

Zinnia grandiflora (ostálka, prérijní cínie) množeno semenem z přírody 55 Kč

10-20cm, polokulovité trsy až polokeře široké dle výživnosti půdy 20-90cm. L velmi úzké, tochu pokroucené, našedle zelené, 1-3cm dlouhé, krátce ochmýřené. K jasně žluté až zlatožluté, někdy s oranžovými středy, 2-4 cm v ø. Kvete bohatě od VI.do X. Plošiny na plném slunci, teplo, sucho, propustná, raději výživnější půda. Snese mráz až -25 ºC, nemá ale ráda mokro v zimě. Roste na JZ USA na suchých vápencových svazích, písčitých a štěrkovitých plošinách, na prériích a pastvinách v nadmořských výškách 600-2200 m. Sběr Colorado, 1680m.n.m. Novinka pro suché zahrady s dlouhou dobou květu. 

 

Nabídka semen skalniček a dalších okrasných rostlin léto-podzim 2019

 

 Semena všech položek byla sbírána na zahradě v  letošním roce. Cena je 25 Kč za 1 porci, která většinou obsahuje více než 10 semen (u velmi drobných semen i podstatně více).

 

Androsace lactea - ↑10cm, K bílý, L zel.v růžici.

Aquilegia ´Lúčky´ - nízký orlíček, K světle modrobílý

Carex eburnea - nízká jemná ostřice

Erigeron leptopetalus - nízký turan z hor jižní Ameriky

Erigeron caucasicus ssp.venustus - nižší turan, K podobný hvězdnici

Gentiana occidentalis - nízký jarní hořec, K modrý

Hieracium villosum - jestřábník, velké žluté K, celá rostlina je šedě ochmýřená

Juno bucharica - ↑30cm, vitální forma se sytě tm.žlutými K

Juno graeberiana - ↑25cm, K sv.fialové, dobře roste

Juno warleyensis - vyšší kosatec s levandulovými K, na koncích výrazná žlutá a tm.modrá skvrna

Lilium pumilum - jemná lilie s oranžovými K

Luzula ulophylla - ↑5-10cm, drobná novozélandská travinka se stříbřitými listy

Onosma nana - nízká rostlina, válcovité krémové K, tmavozel.L

Oxytropis rishiriensis - nízká, dobře rostoucí vlnice s fialovými K.

Petrocoptis pyrenaica - nízká skalnička na slunce s růžovými K

Phlomis armeniaca↑20-30cm, ozdobné šedé L, žluté K, na slunce

Potentilla hyparctica ´Nana´ - pěkná nízká mochna s chlupatými L a žlutými K

Potentilla pamirica - nižší mochna se stříbřitými L a žlutými K

Pulsatilla patens ssp.flavescens - žádaný velkokvětý žlutý koniklec do polostínu

Pulsatilla pratensis ssp.nigricans - nižší stepní druh s malými černofialovými K

Ramonda serbica - nízká rostlina do vlhčích stinných spár, L v růžici, K fialový

Ranunculus nigricans - nižší pryskyřník s velkými žlutými K, na léto zatahuje

Salvia quezelii - pěkná nízká šalvěj do sucha, K bílé s purpurovou skvrnou

Saxifraga cuneifolia - nízký lomikámen do stínu s úhlednými tm.zel list.růžicemi a drobnými kvítky

Saxifraga dinnikii - drobný kompaktní bochánek, růžové K

Soldanella ´Südden Spring´ - drobná dřípatka, velmi dobře rostoucí a kvetoucí hybrid S.carpatica x S.pusilla

Thlaspi kurdicum - ↑5-8cm, kompaktní penízek se sv.fialovými K na přelomu III. a IV.

Taraxacum leucanthum - neobvyklá pampeliška s bílými K a velmi úzkými L

Trichophorum alpinum - nižší vlhkomilná travinka, po odkvětu vlasovité stříbřité chomáčky